Dlaczego warto mieć dzieci − poznaj 28 powodów | Szczesliwe.pl
31 marca 2015 Redakcja Szczęśliwe
Dlaczego warto mieć dzieci

Dlaczego warto mieć dzieci?

Rodzicielstwo to zawsze duże wyzwanie i trudna sztuka do opanowania, która wymaga cierpliwości, wytrwałości, a przede wszystkim dużo serca. Życie przestaje się już kręcić tylko i wyłącznie wokół Ciebie. Ty spadasz na drugi plan, a na pierwszy wychodzi ten mały człowieczek, noszący Twoje geny.

Rodzicielstwo to przede wszystkim cudowne i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie.

Macierzyństwo, ojcostwo, miłość rodzicielska − tego nie da się porównać do niczego innego. Nie da się też tego niczym zastąpić, żadnym nawet najukochańszym zwierzakiem, które nieraz traktujemy jak własne dzieci.

Biuro Matrymonialne Szczęśliwe jest właśnie…

Jednym z tych miejsc, dzięki którym poznają się ludzie z zamiarem znalezienia partnera na całe życie, założenia rodziny i posiadania potomków. Zatem poznaj tych 28 najciekawszych powodów, dla których warto mieć dzieci.

Pozytywne zmiany w życiu

 1. Narodziny dziecka potrafią przewrócić nasze życie totalnie do góry nogami. Wprowadzają swoistą rewolucję w naszej egzystencji, ale jest to pozytywna rewolucja. Zaczyna się nowy etap w naszym życiu, jedyne w swoim rodzaju wyzwanie. Zmieniają nam się priorytety. Dawne problemy przestają być już tak wielkie, a część rzeczy spada zupełnie na dalszy plan. Nowy członek w naszej rodzinie pomaga zrewidować pewne sprawy, spojrzeć na nasze życie z innej, zupełnie nowej perspektywy oraz przewartościować je. Krótko mówiąc zmienia się nasz sposób funkcjonowania i myślenia na bardziej dojrzały i odpowiedzialny.
 2. Rodzicielstwo zazwyczaj zmienia pozytywnie ludzi: na bardziej odpowiedzialnych, dojrzałych i troskliwych.
 3. Dzięki dzieciom stajemy się mistrzami organizacji, planowania, zaradności i wielozadaniowości.
 4. Ojcostwo i macierzyństwo zdecydowanie sprzyjają zatrzymaniu się w ciągłej gonitwie i powodują ogólne zwolnienie tempa życia.
 5. Dziecko staje się dla rodziców ogromną siłą, motywacją i energią do działania.
 6. Narodziny potomka mogą być doskonałą motywacją dla nas do zmiany trybu życia na zdrowszy, np. możemy przestać pić w nadmiarze alkohol, palić, chodzić na całonocne imprezy, itp.
 7. Dzięki dzieciom i konieczności zapewnienia im różnych form spędzania wolnego czasu wzrasta Twoja kreatywność. Z drugiej strony, możesz też przy okazji odkryć w sobie nowe umiejętności i talenty.

 

Bycie nauczycielem i autorytetem

 1. Dzięki posiadaniu dziecka mamy możliwość wychowywania, uczenia, wpływu i kształtowania młodej jednostki. Jako pierwsi pokazujemy mu świat, pomagamy go poznawać i odkrywać. Przekazujemy własne wartości i przekonania.
 2. Niesamowitą radość może dawać obserwacja rozwoju takiego malucha, jego postępów i sukcesów, których na początku jesteśmy współautorami.
 3. Dla swojego młodego potomka będziesz całym światem. Będziesz jego przewodnikiem, superbohaterem i największym autorytetem.
 4. Dzieci, poznając świat, zadają bardzo często pytania, na które odpowiedź wydaje się być pozornie bardzo prosta. Jednakże tak naprawdę zmusza nas to do pewnej głębszej analizy oczywistych rzeczy, których na co dzień tak naprawdę nie uświadamiamy sobie.

 

Więcej zdrowej aktywności na co dzień

 1. Posiadanie dziecka wpływa na rodziców odmładzająco. Mamy okazję wyjąć stare i zakurzone już łyżwy, rolki, rower, piłkę itp., pobawić się z dzieckiem na placu zabaw, pohuśtać na huśtawce, pozjeżdżać na zjeżdżalni. Możemy się znowu poczuć młodo i beztrosko i nikt nam nie zarzuci, że się za bardzo wygłupiamy.
 2. Dzieci gwarantują nam codzienną potężną dawkę ruchu i częste przebywanie na świeżym powietrzu np. dzięki wspólnym spacerom po parku.

 

Jedyne w swoim rodzaju uczucie

 1. Relacja między dzieckiem a rodzicem jest jedyna w swoim rodzaju i nie da się jej niczym zastąpić. Jest to zupełnie inna kategoria uczuć (przede wszystkim miłości) niż ta, jaką darzymy np. swoich rodziców bądź też partnera.
 2. Czy może być coś piękniejszego i bardziej rozczulającego niż widok śpiącego dziecka, jego przytulanie się do nas, jego niewinny uśmiech bądź też wzrok wyrażający tę bezinteresowną miłość i wdzięczność?
 3. Dziecko wzbudza w nas to piękne poczucie, że jest się komuś potrzebnym, że ma się dla kogo żyć.
 4. Nie da się przecenić tego uczucia, że się po prostu dało komuś życie.
 5. W pierwszej piątce najprzyjemniejszych dźwięków na świecie znajduje się śmiech dziecka. Zaraźliwy, uzależniający, działający wręcz terapeutycznie: uspokaja i poprawia nastrój.
 6. W tej miniaturce człowieka możemy zobaczyć samych siebie, jakąś część nas, pewne podobieństwo.
 7. Kto z nas nie wzruszyłby się, słysząc po raz pierwszy słowo „mama”, „tata”, „kocham Cię” z ust naszego potomka? A widok pierwszych kroczków naszej pociechy? Bezcenny.
 8. Dzięki dziecku nigdy nie będziesz czuł się samotny.
 9. Jeżeli nie mamy dzieci, automatycznie skazujemy się na brak opieki na stare lata. Chodzi tutaj zarówno o ewentualne wsparcie emocjonalne, jak i materialne.

 

Dzieci poprawiają relacje międzyludzkie

 1. Narodziny dziecka poprawiają relacje między rodzicami − zbliżają ich do siebie i uczą na nowo prawdziwej, bezinteresownej miłości, opartej na trosce i opiece.
 2. Dzięki dziecku możesz poznać wiele nowych interesujących osób, czy to w szkole rodzenia, w szpitalu i przychodni, w przedszkolu, czy też po prostu w parku na spacerze.
 3. Wiele kobiet rozczula się i totalnie rozpływa na widok mężczyzny z dzieckiem, uważając, że takowy przedstawiciel płci przeciwnej automatycznie zyskuje dużo na atrakcyjności.

 

Przyjemności

 1. Mając w domu małego członka rodziny, możesz do woli i bez żadnego skrępowania oglądać bajki.
 2. Posiadanie maluchów w domu może byś świetną okazją i pretekstem do zabawy zabawkami, o których sam marzyliście w dzieciństwie.
 3. Dzieci mogą być świetną wymówką, kiedy np. nie chcesz iść na jakieś spotkanie bądź też równie dobrym wytłumaczeniem, kiedy się spóźnisz albo chcesz wcześniej wyjść.

Ani wakacje do egzotycznych krajów, ani też ciągłe imprezy, super praca, awanse i możliwości rozwoju, piękne, wielkie mieszkanie, nie są w stanie zastąpić Ci posiadania dziecka i własnej rodziny. Bardzo często ludzie niemający dzieci, są nieszczęśliwi, co uświadamiają sobie dopiero w momencie, gdy ich rodzina jednak się powiększy. Dzieci potrafią w naprawdę cudowny sposób wzbogacić i urozmaicić nasze życie. Bez nich świat byłby po prostu smutny i nudny.
Komu, jak nie własnym potomkom, mielibyśmy przekazać w spadku np. mieszkanie i nasz dorobek życia? A kto w przyszłości ma pracować na naszą emeryturę?

 

Zakładanie rodziny powinno być bardzo przemyślaną decyzją obojga partnerów.

Trzeba do niej dojrzeć, wziąć pod uwagę wszelkie konsekwencje naszych wyborów i mieć świadomość, że od teraz będzie się odpowiedzialnym już nie tylko za siebie i swoje życie. Bycie rodzicem to ”praca” na pełen etat i na całe życie.
Mamy nadzieję, że przytoczone przez nas powody, dla których warto mieć dzieci, pozwoliły Ci się pozbyć wszelkich wątpliwość i przekonały Cię do posiadania potomka.