Dlaczego warto wziąć ślub? | Szczesliwe.pl
31 marca 2015 Redakcja Szczęśliwe
Dlaczego warto wziąć ślub?

Czy zastanawiałeś się – Dlaczego warto wziąć ślub?

Żyjemy w czasach, w których rola i znaczenie instytucji małżeństwa nieustannie podlegają sukcesywnej dewaluacji. Pojawiają się alternatywne formy życia społecznego, które zyskują mocno na popularności: życie w pojedynkę, czyli tzw. single, samotne rodzicielstwo, konkubinatyzwiązki partnerskie. Ludzie coraz częściej wybierają funkcjonowanie w relacji bez tzw. papierka. Wolą iść na łatwiznę, unikają dłuższych zobowiązań, boją się odpowiedzialności, ryzyka i wymagań, z jakimi wiąże się małżeństwo. Stawiają na wygodę i pozostawienie sobie możliwości odejścia od tej drugiej osoby w każdej chwili i bez poważniejszych konsekwencji. Dodatkowo pojawia się wiele negatywnych opinii na temat samych ślubów − że nie są już modne, że wiążą się z dużymi wydatkami, stresem i nieskończoną ilością przygotowań.

Biuro Matrymonialne Szczęśliwe głęboko wierzy, iż odpowiednio dobrani i przede wszystkim szczerze kochający się partnerzy są w stanie stworzyć udane małżeństwo i w konsekwencji pełną, szczęśliwą rodzinę.

The Marriage and Religion Research Institute z Waszyngtonu (MARRI) przeprowadziło badania, na podstawie których opublikowało 162 powody, dla których warto wziąć ślub. My przytoczymy te najciekawsze.

Małżeństwo − wpływ na nas

 1. Z badań wynika, iż osoby będące w małżeństwie znacznie częściej niż osoby żyjące na tzw. kocią łapę, deklarowały, iż wiodą szczęśliwe życie. Dodatkowo współmałżonkowie podkreślali, że są zadowoleni ze swoich relacji społecznych.
 2. Osoby będące w zalegalizowanych związkach są zdecydowanie bardziej skłonne do udzielania wsparcia emocjonalnego oraz materialnego własnym rodzicom. Ponadto sami czują się bezpieczniej wiedząc, że w razie potrzeby mogą się zwrócić do swoich bliskich.
 3. Rodzice ze sformalizowanych związków mają wyższe oczekiwania wobec swoich dzieci, ale i również mają do nich zdrowe podejście motywujące, wspierające i zachęcające do aktywności.
 4. Osoby będące po ślubie są zdecydowanie bardziej wierne niż ci, którzy żyją w związkach partnerskich.
 5. Z badań wynika, iż pary małżeńskie wiodą bardziej udane życie intymne niż pozostali. Dodatkowo deklarowali poczucie spełnienia i satysfakcji ze swoich stosunków seksualnych oraz większą częstotliwość ich odbywania, w porównaniu z osobami niebędącymi w sformalizowanym związku.
 6. Żonaci ojcowe są znacznie bardziej skłonni niż pozostali angażować się w pomoc swoim dzieciom przy odrabianiu lekcji.
 7. Zamężne matki statystycznie częściej są lepiej wykształcone niż pozostałe − mają tytuł licencjata albo magistra.
 8. Z badań wynika, iż sformalizowane związki mają statystycznie większe średnie przychody miesięczne netto.
 9. Żonaci mężczyźni są mniej skłonni do popełniania przestępstw.
 10. W przypadku zalegalizowanych związków mniejsze jest prawdopodobieństwo, że podczas kłótni ktoś użyje siły fizycznej bądź też będzie rzucał różnymi przedmiotami.
 1. Osoby żyjące w małżeństwach deklarują większe poczucie bezpieczeństwa, stabilności i wsparcia ze strony partnerów.
 1. Małżeństwo ma wpływ odmładzający na partnerów.

Małżeństwo − wpływ na nasze zdrowie

 1. Jak pokazują wyniki badań, życie w małżeństwie wpływa również pozytywnie na zdrowie. Osoby będące w formalnych związkach, mają większe szanse na wyleczenie się z nowotworów oraz przeżycie i sprawną rekonwalescencje po ataku serca. Ponadto małżonkowie mają statystycznie niższe wskaźniki śmiertelności, w tym mniejsze ryzyko zgonu z powodu wypadków, chorób czy różnego rodzaju samouszkodzeń. Co ciekawe, im dłuższy jest staż małżeństwa, tym mniejsze ryzyko zgonu.
 2. Osoby będące po ślubie mają mniejszą skłonność do zapadania na choroby psychiczne w porównaniu z tymi wszystkimi, którzy żyją w związkach nieformalnych bądź też są singlami
 3. Małżeństwo chroni przed poczuciem osamotnienia. Żonaci mężczyźni mają niższy poziom hormonów stresu, zaś zamężne kobiety mogą pochwalić się ogólnym lepszym samopoczuciem psychicznym. Co więcej – rzadziej cierpią na depresję, niż pozostałe osoby.
 4. Jak pokazują dane statystyczne, mężatki i żonaci średnio spędzają mniej czasu w szpitalach, niż np. single i szybciej z nich wychodzą.

 

Małżeństwo − wpływ na dzieci

 1. Uczniowie wychowywani w pełnych, sformalizowanych rodzinach lepiej radzą sobie w szkole: bardziej angażują się we wszelkie zadania, dostają wyższe oceny i ogólnie mają lepsze wyniki w nauce.
 2. Dzieci pochodzące ze zalegalizowanych związków wykazują zdecydowanie mniejszą tendencję do złego zachowania w szkole, czyli: ogólnej niesubordynacji, nieposłuszeństwa wobec nauczycieli bądź też agresji wobec rówieśników.
 3. Mężczyźni, którzy zostali wychowani w pełnych rodzinach (oboje rodziców – małżonkowie) są bardziej otwarci i serdeczni w relacjach międzyludzkich.
 4. Dzieci i młodzi nastolatkowe, których rodzice są małżeństwem, znacznie rzadziej uciekają z domu, niż pozostali.
 5. Młodzież wychowywana w pełnych rodzinach jest zdecydowanie bardziej uduchowiona.
 6. Dzieci pochodzące z małżeństw częściej i łatwiej osiągają wyższy status ekonomiczny.
 7. Młodzi wychowywani w pełnych rodzinach znacznie rzadziej stają się ofiarami różnych form wykorzystywania przez inne dzieci.
 1. Potomkowie rodziców, którzy są małżeństwem, częściej niż pozostali zdobywają wyższe wykształcenie.
 1. Dzieci i młodzież dorastający w pełnych, sformalizowanych rodzinach, wykazują mniejszą tendencję do popełniania przestępstw, brutalnych aktów przemocy, kradzieży, bójek oraz różnych innych aktów agresji.

 

Małżeństwo − najważniejsze zalety

Na koniec Biuro Matrymonialne Szczęśliwe przedstawia własne i jednocześnie te najbardziej popularne powody, dla których warto jednak wziąć ślub. Małżeństwo daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, posiadania oparcia i jednocześnie wsparcia. Jest to dowód na to, że chcesz spędzić z tą drugą osobą resztę swojego życia, że nie masz wątpliwości co do swojej miłości wobec niej i że traktujesz ten związek jak najbardziej poważnie. Dajesz jej jasny sygnał, że jest dla Ciebie tą jedyną osobą − przysłowiową drugą połówką. Osobą, z którą chcesz być blisko na co dzień i razem dzielić zarówno te szczęśliwe, jak i smutne chwile.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, dane statystyczne jasno pokazują, że bycie w sformalizowanym związku pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko depresji i różnych stanów lękowych.
Jeżeli oboje jesteście osobami wierzącymi, niepodważalnym argumentem za ślubem jest brak akceptacji tzw. życia na kocią łapę przez Kościół katolicki.

Na małżeństwo warto też spojrzeć z punktu widzenia czysto ekonomicznego oraz formalno-prawnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o wspólnotę majątkową i możliwość zaciągania pewnych zobowiązań razem, np. kredytu, na które nie moglibyście sobie pozwolić, żyjąc w pojedynkę albo w konkubinacie. Dzięki zalegalizowanemu małżeństwu (i wspólnemu nazwisku) możecie sobie znacznie ułatwić załatwianie różnych formalności, takich jak np. dziedziczenie, czynności urzędowe, wspólne rozliczanie się (PIT), możliwość udzielenia informacji o stanie zdrowia w szpitalu, odbiór wzajemnej korespondencji na poczcie, sprawy związane z dziećmi itp. Bez sformalizowanego związku i posiadanego aktu małżeństwa pewne czynności mogą być po prostu niemożliwe bądź też przynajmniej w znacznym stopniu ograniczone.