Jak stworzyć szczęśliwy związek | Szczesliwe.pl
5 maja 2016 Redakcja Szczęśliwe
Jak stworzyć szczęśliwy związek

Jak stworzyć szczęśliwy związek?

O każdy związek trzeba nieustannie dbać, pielęgnować go i ciężko pracować nad nim. Dzięki temu, macie większe szanse na nieprzerwane podsycanie tej iskry między Wami i tym samym większe prawdopodobieństwo na powodzenie i trwałość Waszej relacji.

 

Przedstawiamy 17 uniwersalnych i sprawdzonych porad, dzięki którym przyczynicie się do stworzenia i utrzymania Waszego związku w szczęściu.

 

 • Przyjaźń to podstawa szczęśliwego związku

Niezaprzeczalnym fundamentem szczęśliwego i długotrwałego związku, zawsze powinna być łącząca Was przyjaźń. Liczy się nie tylko samo fizyczne pożądanie. Powinniście dobrze się znać i nie wstydzić własnych wad oraz słabości. Ważne jest, żebyście czuli się swobodnie we własnym towarzystwie i po prostu lubili spędzać ze sobą czas; nie tylko jako para zakochanych, ale również jako „zwyczajni” ludzie, którzy np. muszą robić razem zakupy, chorują, itp.

 

 • Czyny, nie tylko słowa

Żeby nieustannie podtrzymywać tę iskrę między Wami, nie wystarczy mówić, że się kocha. Trzeba to przede wszystkim okazywać. Pamiętajcie – do ludzi zdecydowanie bardziej przemawiają czyny, niż same słowa.

 

 • Obustronne zaangażowanie w w związek

O powodzeniu Waszego związku, przesądzić może zbliżony poziom zaangażowania obu stron, w relację oraz zachowana wzajemna równowaga. Nie powinno być tak, że ciągle tylko jedna osoba daje, a druga bierze. Obie strony powinny być gotowe iść na kompromis. Należy starać się zawsze pamiętać o potrzebach tej drugiej osoby i brać je pod uwagę, podejmując decyzje dotyczące wspólnego życia. Szczęśliwy związek nie może opierać się na jednostronnej nadgorliwości, czy desperacji.

 

 • Drobne gesty w codziennej relacji

Nie zapominajcie o tych niewielkich gestach czułości na co dzień, ukazujących Wasze autentyczne zaangażowanie, troskę o tę drugą osobę i przede wszystkim Wasze uczucie. Mogą to być komplementy, telefon lub SMS w ciągu dnia, ze zwykłym „kocham Cię”, czy „tęsknię”, śniadanie do łóżka, własnoręcznie przygotowana kolacja, bądź też drobne upominki od czasu do czasu. W tym zakresie jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia. Nie wahajcie się również przed okazywaniem sobie wzajemnej wdzięczności.

 

 • Wolny czas partnera na realizacje indywidualnych pasji może pomaga w tworzeniu szczęśliwych związków

Szanuj czas swojego partnera, jego indywidualną przestrzeń oraz prawo do własnych, ulubionych zajęć. Daj mu trochę wolności, absolutnie nie ograniczaj go w tym zakresie. Pamiętaj, że zabójcą szczęścia w związku, może być spędzanie ze sobą czasu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

 

 • Twój wolny czas jest tak samo ważny

Tak samo jak Twój partner powinien mieć czas i możliwości do realizowania się, tak samo i Ty nie powinieneś rezygnować z własnego życia, które wiodłeś, zanim wszedłeś w związek.  Miej i rozwijaj swoje pasje, zainteresowania. W każdej relacji musi być miejsce na pewien indywidualizm i możliwości samorealizacji oraz rozwoju. Człowiek, który nie jest niezależny, nie jest traktowany jako równorzędny partner przez swoją drugą połówkę i w konsekwencji może stać się dla niej dodatkowym ciężarem. Nie namawiamy do egoizmu, ale nie zapominaj – Twój cały świat nie może kręcić się tylko i wyłącznie wokół Twojego partnera. Im bardziej ciekawe życie będziesz wiódł, tym bardziej Twoja druga połówka będzie Tobą zafascynowana.

 

 • Wspólne chwile

Równie cenny, jak czas spędzany oddzielnie, jest ten spędzany razem. Koniecznie zwróćcie uwagę na jakość chwil, które wspólnie dzielicie. Niech to nie będzie notoryczne oglądanie telewizji, czy siedzenie przed komputerem. Poszukajcie jakichś ulubionych, naprawdę wartościowych, łączących Was zajęć i korzystajcie z nich, jak najczęściej.

 

 • Równowaga

Postarajcie się już na samym początku znajomości, ustalić między Wami partnerskie relacje oraz równy podział obowiązków.

 

 • Wspólna celebracja

Nie zapominajcie o własnych urodzinach, imieninach, różnorakich świętach, bądź też Waszych wspólnych  rocznicach. Takie celebrowanie we dwoje bardziej zbliży Was do siebie i pogłębi Waszą relację.

 

 • Komunikacja

Jednymi z najważniejszych czynników, wpływających na szczęście w związku, są otwarte relacje i szczera komunikacja. Nie bójcie się mówić sobie o Waszych uczuciach, zarówno o tych pozytywnych, jak i tych negatywnych. Nie zamiatajcie problemów pod dywan. Nie udawajcie, że wszystko jest OK, kiedy tak naprawdę w środku gotuje się w Was ze złości. W ten sposób robicie krzywdę nie tylko Waszemu związkowi, tej drugie osobie, ale przede wszystkim oszukujecie samych siebie. Gdy pojawi się nieporozumienie, starajcie się je od razu rozwiązywać, poprzez szczerą rozmowę. Nie bójcie się otwartych konfliktów i kłótni − pomagają oczyścić napiętą atmosferę. Przy tym wszystkim, niezwykle cenioną umiejętnością jest zdolność do aktywnego i autentycznego słuchania drugiej osoby.

 

 • To magiczne słowo

Ludzką rzeczą jest się mylić i popełniać błędy. Nie bójcie się przyznawać do pomyłek i przepraszać za nie szczerze oraz serdecznie.

 

 • Podstawy związku

Każdy związek zawsze powinien opierać się na wzajemnym zaufaniu, wierności i uczciwości. Bez tych elementów nie ma mowy o zdrowej relacji.

 

 • Wzajemna motywacja

Co może dodatkowo uskrzydlić Wasz związek? Wzajemne wspieranie się w rozwoju i w realizacji celów, pomaganie i motywowanie. Cieszcie się z tych indywidualnych i wspólnych sukcesów. Bądźcie z siebie dumni i okazujcie to sobie nawzajem, także w towarzystwie innych osób. Nie wstydźcie się chwalić sobą!

 

 • Nie dla nudy

Nuda i rutyna w związku są jednymi z głównych przyczyn zdrad lub rozstań. Zatem zaskakujcie się wzajemnie. Zerwijcie z pewnymi schematami i konwencjami. Spróbujcie czegoś nowego − czegoś, czego normalnie byście nie zrobili.

 

 • Iskra w łóżku

Żeby stale utrzymywać tę magiczną iskrę pożądania i zainteresowania w Waszym związku, zadbajcie również o Wasze życie intymne. Nie zaniedbujcie go. Unikajcie rutyny i postawcie na urozmaicenie w sypialni. Nie bójcie się eksperymentować i bawić w łóżku.

 

 • Wygląd

Bardzo często ludzie, będący już jakiś czas w związku, przestają się starać i zaczynają zaniedbywać swój wygląd. Nie dopuść do tego. Jeżeli dbasz o siebie na co dzień i dobrze czujesz się we własnej skórze, emanujesz pozytywną energią i pewnością siebie, którą odczytuje Twoje otoczenie.

 

 • Tęsknota

Na sam koniec pamiętajcie: dobrze czasem Wam zrobi zwykła tęsknota.

 

 

Pielęgnacja związku jest kluczowa

Reasumując, z wszelkimi relacjami międzyludzkimi jest jak z ogrodem. Pielęgnowane na co dzień − pięknie kwitną; zaniedbywane − porastają brzydkimi chwastami. Tylko od Was zależy, w którym kierunku pójdzie Wasz związek. Przy tym wszystkim, nie możecie nigdy zapominać, że podstawą zawsze i wszędzie jest wzajemny szacunek.

O szczęśliwy związek trzeba dbać nie tylko na początku znajomości, kiedy opiera się on przede wszystkim na zauroczeniu i intensywnych emocjach, ale przez cały czas jego trwania. Dzięki temu dajecie sobie gwarancję na to, że będzie szczęśliwy, trwały i bardziej wartościowy.