Jak wybrać partnera życiowego | Szczesliwe.pl
31 marca 2015 Redakcja Szczęśliwe
Jak wybrać partnera życiowego − poznaj podstawowe wskazówki przy wyborze żony i męża

Jak wybrać partnera życiowego?

Większość z nas szuka partnera na stałe − kogoś, z kim będzie można na co dzień dzielić i radości i smutki, kogoś, przy kim będzie można się codziennie budzić i zasypiać. Jak wybrać partnera życiowego, żeby nasz związek był naprawdę trafiony, szczęśliwy i długotrwały? Codziennie spotykamy na swojej drodze setki, a nawet tysiące różnych ludzi, którzy mogą być potencjalnymi kandydatami na naszych mężów bądź żony. Co pozwoli nam mieć większą pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru? Czym się kierować przy podejmowaniu tej jednej z najważniejszych decyzji w naszym życiu?

Biuro Matrymonialne Szczęśliwe z powodzeniem połączyło już wiele par, które tworzą szczęśliwe związki. Opierając się na własnych obserwacjach i doświadczeniach, jak i również na wiedzy ekspertów, psychologów oraz osób, zajmujących się coachingiem par, przedstawiamy podstawowe wskazówki, które pomogą Ci podczas wyboru swojego życiowego partnera.

 

Warto pamiętać, że to miłość jest najważniejszym i …

Tym samym niezbędnym elementem długotrwałego oraz udanego związku. Jednakże o jego sukcesie i trwałości przesądzają również inne istotne czynniki, na które także powinno się zwrócić szczególną uwagę. Poznaj je.

Prawdziwa przyjaźń

Żeby mieć przekonanie, że Twój partner jest tym idealnym kandydatem na męża lub żonę, musicie darzyć się po prostu sympatią i lubić spędzać czas razem. Sama miłość może nie wystarczyć. Na sukces szczęśliwego i długotrwałego związku bardzo duży wpływ, jak nie najważniejszy, ma właśnie łącząca partnerów prawdziwa przyjaźń. W końcu po ślubie będziecie spędzać ze sobą większość czasu. Zwróć uwagę na to, czy dobrze i przede wszystkim swobodnie czujecie się we własnym towarzystwie, czy nie krępujecie się przy sobie i nie wstydzicie swoich słabości, płaczu oraz okazywać wszelkich emocji, np. złości, smutku, radości itp. Podstawą udanego i długotrwałego związku jest uprzednie bardzo dobre poznanie się, odkrycie wszystkich swoich wad i zalet oraz idąca za tym wzajemna akceptacja. Niesamowicie ważne jest również obustronne zaufanie, szczerość i łatwość porozumienia.

Wzajemne podobieństwo

 1. Jednym z fundamentalnych czynników, które przesądzają o tym, czy dany związek będzie szczęśliwy i długotrwały, jest wzajemne podobieństwo. Chodzi tutaj o Wasze wspólne cechy na bardzo różnych płaszczyznach, począwszy od poziomu atrakcyjności, temperamentu, cech charakteru, poprzez podejście do życia, tryb codziennego funkcjonowania, a kończąc na zbliżonym systemie wartości, zainteresowaniach i poglądach. Nic tak wspaniale i trwale nie łączy ludzi, jak wspólna pasja. Ponadto bardzo istotne jest, żebyście byli na zbliżonym etapie życia oraz posiadali podobny status społeczny: zawodowy i ekonomiczny (w tym również poziomie wykształcenia). Wasze małżeństwo ma zdecydowanie większe szanse na przetrwanie, jeśli łączy Was podobne podejście do pracy zawodowej oraz do wartości materialnych, w tym głównie pieniądza.
 2. Przy wyborze swojego partnera życiowego zwróć również uwagę na to, czy jesteście wyznawcami tej samej religii bądź też, czy oboje jesteście ateistami. Wbrew pozorom różnice w tych kwestiach mogą powodować w przyszłości wiele kłopotów np. gdy będziecie mieć wspólne dzieci.
 3. Dosyć często niedocenianym elementem, który ma jednak zdecydowanie bardzo duży wpływ na to, czy dany związek będzie udany i długotrwały, jest dopasowanie pod względem preferencji seksualnych i temperamentu w łóżku.
 4. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję na temat Waszej wspólnej przyszłości, koniecznie poznaj uprzednio poglądy swojej drugiej połówki w tym temacie. Jakie ma podejście do Waszego związku? Czy traktuje go poważnie? Czy planuje swoją przyszłość właśnie z Tobą?

Relacje rodzinne

Zwróć  uwagę na to, jakie masz relacje z rodziną i z bliskim znajomymi swojego partnera i odwrotnie: jak Twoja rodzina i Twoje otoczenie dogaduje się z potencjalnym kandydatem na żonę lub męża i czy akceptuje go. Bliskie i poprawne stosunki odgrywają tutaj naprawdę dużą rolę.

Kwestia dzieci

 1. Niezwykle ważną kwestią, którą koniecznie trzeba poruszyć zanim zdecydujemy się na ślub, są dzieci. Czy oboje macie podobne poglądy w tym temacie? Chcecie mieć dzieci? Ile? A czy masz przeświadczenie, że Twoja druga połówka w ogóle nadaje się na rodzica?
 2. Jeśli masz już dzieci z poprzedniego związku, nie zapominaj również o tym, że przy wyborze partnera na całe życie, powinny one go akceptować. I odwrotnie, gdy to Twoja druga połówka posiada juz potomków, powinieneś starać się utrzymywać z nimi jak najbardziej poprawne relacje.

Stosunek do otoczenia

Wybierając swojego partnera życiowego zwróć uwagę na to, jak traktuje innych ludzi. Czy robi to z należytym szacunkiem i kulturą osobistą? Czy nie traktuje innych z góry? Czy jest wrażliwy na krzywdę? A jaki ma stosunek do zwierząt?

Stosunek do Ciebie

 1. A jak traktuje Ciebie? Istotne jest, żeby Twoja druga połówka akceptowała Ciebie ze wszystkimi Twoimi mniejszymi i większymi słabościami oraz nie próbowała Cię na siłę zmieniać, a jedynie pomagała i wspierała w przezwyciężaniu pewnych niedoskonałości. Jeśli już na tym etapie znajomości nie szanuje Cię i nie traktuje z godnością, nie miej złudzeń, że po ślubie to się zmieni. Nie do przyjęcia jest stan, w którym Ty musisz się zmieniać i dostosować na siłę do drugiej osoby. Twój partner życiowy powinien zawsze mieć na uwadze Twoje potrzeby. Jeśli Ty musisz szukać u niego akceptacji i uznania za wszelką cenę, rezygnujesz tym samym sam z siebie.
 2. Czy osoba, która jest Twoim potencjalnym kandydatem na męża bądź też żonę, daje Ci poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji i spokoju? Czy masz w niej oparcie i możesz liczyć na jej wsparcie zarówno emocjonalne, jak i np. materialne? Czy oferuje Ci pomoc w trudnych dla Ciebie chwilach? Osoba, która nie troszczy się i nie dba o Ciebie zdecydowanie nie nadaje się na Twojego partnera życiowego.
 3. Jeżeli Twoja druga połówka wpływa na Ciebie demotywująco i ciągnie Cię w dół − zdecydowanie nie jest to kandydat na całe życie. Potrzebujesz osoby, która będzie Cię inspirować, motywować i wspierać mentalnie. Trzymaj się jak najdalej od tzw. wampirów energetycznych. Dobrze jest mieć na co dzień u swojego boku kogoś, kto cieszy się naszymi sukcesami, a nawet chwali przed innymi. Przy takiej osobie czujemy się jeszcze bardziej wartościowi i docenieni. Twój partner wywołuje w Tobie pozytywne emocje i uśmiech? To już połowa sukcesu na drodze do udanego i długotrwałego związku.
 4. Pamiętaj, że liczą się nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny. Jeśli mówi, że kocha, to niech to również pokazuje na co dzień.
 5. Ważną cechą osoby, z którą mógłbyś spędzić resztę swojego życia jest umiejętność przyznawania się do błędu i przepraszania.
 6. Dobrą wróżbą dla powodzenia Waszego związku jest zdrowa równowaga i partnerskie relacje, przejawiające się chociażby w równym podziale obowiązków oraz kosztów, związanych z Waszym gospodarstwem domowym.
 7. Pamiętaj, żeby przy wyborze partnera życiowego zwrócić również uwagę na to, czy jest on skory do tych drobnych, malutkich gestów na co dzień, świadczących o szacunku, czułości, miłości i potrzebie troski o drugą osobę np.: otwieranie Ci drzwi do mieszkania bądź też samochodu, kwiaty, drobne prezenty, komplementy, śniadanie do łóżka, całus na pożegnanie bądź też przywitanie, krótkie telefony w ciągu dnia, żeby po prostu zapytać, jak się czujesz itp. Nieważne jest, czy macie krótszy, czy dłuższy staż znajomości.

Porady na koniec

 1. Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoja druga połówka nadaje się na życiowego partnera, zadaj sobie jedno podstawowe pytanie: „czy pozwoliłbyś swojemu dziecku wziąć ślub właśnie z tą osobą?”. Odpowiedź na tę kwestię powinna uzmysłowić Ci pewne sprawy i tym samym dużo pomóc.
 2. Podejmując decyzję o ślubie, zastanów się, jak sobie wyobrażasz Waszą wspólną przyszłość np. za 5, 10 oraz za 20 lat. Czy w ogóle widzisz Was razem szczęśliwych na stare lata?
 3. Masz świadomość, że ta druga osoba ewidentnie nie pasuje do Ciebie, ale ciągle łudzisz się nadzieją, że się zmieni, że dasz radę ją wychować, że jesteś dla niej na tyle ważny, że zrobi to dla Ciebie? Skończ z tym! To dość powszechne błędne przekonanie wśród kobiet. Nie wierz, że siła Twojej miłości może go zmienić.

 

Na sam koniec zapamiętaj…

Że związek na całe życie to nie tylko same przyjemności. To również wyzwanie, ciężka i nieustanna praca oraz umiejętność dostrzeżenia potrzeb tej drugiej osoby i pójścia na kompromisy. Nie wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Druga strona również musi się odpowiednio zaangażować.

Decydując się na ślub − nie spiesz się. Powinien to być Twój całkowicie świadomy i dobrze przemyślany wybór. Staraj się zachować przy tym zdrowy rozsądek, nie kieruj się tylko miłością, namiętnością i fizycznym pożądaniem. Uczucia te bardzo często potrafią przysłonić nam rzeczywisty obraz partnera.

Wykorzystaj nasze wskazówki, jak wybrać partnera życiowego i zbuduj trwałą oraz dającą satysfakcję obu stronom relację. Najważniejsze jest to, żeby Wasz związek sprawiał, że będziesz się budzić i zasypiać z uśmiechem na twarzy. Kieruj się przede wszystkim własnymi preferencjami i potrzebami, a nie oczekiwaniami innych i ogólną presją społeczną.