Randka w restauracji − krótki poradnik dla mężczyzn | Szczesliwe.pl
1 kwietnia 2015 Redakcja Szczęśliwe
Randka w restauracji − krótki poradnik dla mężczyzn

Randka w restauracji – jak się zachować

Nie ma znaczenia, czy będzie to Wasza pierwsza randka, czy już któraś z kolei. Spotkanie w eleganckiej restauracji zawsze rządzi się swoimi prawami. Warto, żebyś je poznał, dzięki czemu unikniesz popełnienia faux pas i nieprzyjemnej atmosfery, a na swojej partnerce wywrzesz pozytywne wrażenie.

 

Poznaj te najważniejsze wskazówki, jak się zachowywać na randce w restauracji

Przed randką w restauracji

 1. Żeby już na wstępie uniknąć stresu i niekomfortowej sytuacji, konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie stolika.
 2. Postaraj się, żeby Twoje ubranie było odpowiednie do miejsca spotkania, czyli eleganckie, schludne, czyste i wyprasowane. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku klasyczny garnitur.
 3. Użyj wody toaletowej, ale w niewielkiej ilości, żeby swoim zapachem nie przyćmić zapachu potraw.
 4. W dobrym tonie jest przyjść w umówione miejsce 5 minut wcześniej i poczekać na kobietę. Jeszcze lepszym rozwiązaniem i zdecydowanie bardziej eleganckim byłoby przyjechanie po swoją wybrankę samochodem lub taksówką. Wyjdź po nią pod same drzwi − nie dzwoń, że już jesteś, nie pisz SMS-a, a tym bardziej nie trąb.
 5. Wchodząc do restauracji i podążając do zarezerwowanego stolika pozwól, żeby Twoja partnerka szła przodem − nigdy za Tobą.
 6. Zanim usiądzie, odsuń dla niej krzesło, ale postaraj się to zrobić jak najbardziej cicho (to samo dotyczy sytuacji, kiedy odsuwasz krzesło sam dla siebie).

 

Podczas randki w restauracji

 1. Podczas całego spotkania w restauracji pod żadnym pozorem nie zdejmuj marynarki.
 2. Wycisz telefon. Absolutnie nie odpisuj na jakiekolwiek SMS-y i nie prowadź rozmów telefonicznych w towarzystwie swojej partnerki.
 3. Zacznij jeść dopiero wtedy, kiedy Twoja towarzyszka również otrzyma swoje danie i sama zacznie je spożywać. Jeżeli na stole od razu ułożono już sztućce do wszystkich dań, pamiętaj, żeby używać ich po kolei, zaczynając od strony zewnętrznej czyli od tych, które są położone najdalej od talerza.
 4. Staraj się jeść mniej więcej w równym tempie, co ta druga osoba. Uważaj tylko, żeby wyglądało to jak najbardziej naturalnie.
 5. Jeśli musisz wstać od stołu do toalety, nie rób tego w trakcie jedzenia, tylko pomiędzy daniami. Powiedz po prostu: „przepraszam, zaraz wracam”. Nie tłumacz się, nie opowiadaj szczegółów. Pamiętaj o tym, żeby zdjąć serwetkę z kolan i położyć ją na stole po lewej stronie od talerza − nigdy na krzesło.
 6. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, np. co do sposobu jedzenia danej potrawy, możesz spróbować (np. idąc do toalety) bardzo dyskretnie zapytać o to kelnera.
 7. Staraj się zachowywać kulturalnie wobec obsługi − nie ignoruj kelnera, bądź dla niego uprzejmy, nie podnoś głosu, ale też nie wyręczaj go w niczym. Nie podawaj mu wykorzystanych już, pustych talerzy, ani też nie odbieraj od niego przyniesionych potraw. Pozwól, żeby sam to zrobił.
 8. Absolutnie zakazane jest korzystanie z wykałaczek przy stole. Jeśli czujesz potrzebę użycia ich, weź je ze sobą do toalety, ale zrób to bardzo dyskretnie.
 9. Zwracaj również uwagę na swoje dłonie − staraj się je kontrolować. Najlepiej trzymaj nadgarstki na stole, nie pod stołem i nie opieraj się łokciami o blat. Nie baw się swoimi rękoma, sztućcami, serwetkami czy też innymi przedmiotami i nie stukaj palcami w stół.
 10. Nie krytykuj nigdy głośno potraw, ich jakości, smaku, nazw czy cen.
 11. Jeżeli zdarzy Ci się ubrudzić, nie rób z tego problemu, nie komentuj tego głośno, tylko oddal się spokojnie do toalety i w miarę możliwości pozbądź się zabrudzenia.
 12. Jeśli zaś zdarzy się Tobie bądź też Twojej wybrance zabrudzić stół, np. wylanym winem, zachowując spokój i opanowanie poproś o pomoc obsługę.

 

Na zakończenie randki w restauracji

 1. Pamiętaj o tym, żeby na koniec zawsze pozostawić na talerzu chociażby mały kawałeczek jedzenia. W ten właśnie sposób zasygnalizujesz, że podano Ci odpowiednią porcję.
 2. W momencie, gdy dostaniesz rachunek, nie komentuj głośno kwoty, jaką Ci przyjdzie zapłacić. Nie zapominaj również o napiwku dla kelnera (zwyczajowo wynosi on mniej więcej 10-20% całego rachunku). Zdarza się również, że jest on wliczony w cenę, o czym często jest stosowna informacja w menu, np. „serwis w cenie”.
 3. Nie zapominaj również, żeby po zakończonym randce w restauracji, znowu odsunąć krzesło swojej partnerki, aby mogła swobodnie wstać.
 4. Zwróć również uwagę na to, żeby pomóc swojej partnerce się ubrać, podając jej płaszcz, kurtkę, czy też inną odzież wierzchnią, którą zostawiła w szatni.
 5. Na sam koniec zadbaj o to, aby Twoja wybranka dotarła spokojnie i bezpiecznie z powrotem do swojego domu. Najlepiej będzie, jeśli ją sam odwieziesz albo zamówisz jej taksówkę. Jeśli mieszka niedaleko restauracji, odprowadź ją pod same drzwi.

 

 

Każda randka zazwyczaj wiąże się z większą bądź też mniejszą tremą, stresem i pewną dozą niepewności. Tym bardziej romantyczne spotkanie w eleganckiej restauracji. Dlatego, żeby zminimalizować ryzyko wpadki, wybierz znajomy Ci lokal. Miejsce, w którym znasz obsługę i wiesz, że jest na najwyższym poziomie. Ponadto, znając już ich menu, będziesz mógł to wykorzystać i zaproponować swojej partnerce specjalność lokalu.

 

Teraz już wiesz, jak się zachowywać na randce w restauracji i wywrzeć pozytywne wrażenie, więc nie zwlekaj dłużej z zaproszeniem nowo poznanej osoby do jakiegoś eleganckiego, przytulnego i klimatycznego lokalu. Nie zapominaj, że poza dobrymi manierami na takim spotkaniu ważny jest również Twój uśmiech i Twoje autentyczne zainteresowanie partnerką. Pamiętaj − spotkanie ma być przyjemnością dla Was obojga.