Subiektywny ranking filmów o miłości cz. 1 - Szczęśliwe.pl
18 września 2017 Redakcja Szczęśliwe
Subiektywny ranking filmów o miłości cz. 1

Subiektywny ranking filmów o miłości część 1

 

Subiektywny ranking filmów o miłości – filmy zagraniczne

Filmowy wieczór to zawsze dobry pomysł – zarówno dla par, jak i dla samotnych.

Zwłaszcza, gdy za oknem ciemno i deszczowo.

Dobre kino to lekarstwo na samotność. Na chwilę zapominamy o naszych smutkach, zaglądamy do świata wykreowanego przez twórców. Warto stworzyć swoją niepowtarzalną salę kinową – wygodny fotel, miękki koc, filiżanka aromatycznej herbaty, jakaś przekąska.

Wybrane przez nas filmy mają to “coś” –  ciekawą fabułę, dobrych aktorów i to co dla nas jest bardzo ważne – muzykę. Są to filmy, do których lubimy wracać.

 1. “Tacy byliśmy”, reż. Sydney Pollack, 1973r.  – piękna historia miłości, bez happy endu, ale bardzo przekonywująco zagrana przez Barbarę Streisand oraz Roberta Redforda. Duży plus za tytułową piosenkę w wykonaniu Aktorki. Niektóre wspomnienia trwają wiecznie.
 2. “Casablanca”, reż. Michael Curtiz, 1942r. – melodramat z wątkiem kryminalno-politycznym. Piękna Ingrid Bergman i czarujący Humhprey Bogart. Magia kina z dawnych lat, nastrój w kolorach czarno-białych i przepiękna muzyka. Są takie filmy, które jak wino, mimo upływu lat, nabierają wartości. Arcydzieło kina.
 3. “Rzymskie wakacje”, reż. William Wyler, 1953 r. – arcydzieło komedii romantycznych. Opowieść o jednym dniu z życia księżniczki. Fantastyczna Audrey Hepburn jest tu niekwestionowaną gwiazdą. Piękne zdjęcia i muzyka.
 4. “Śniadanie u Tiffany’ego”, reż.  Blake Edwards, 1961 r. – na pierwszym planie niezmiennie czarująca Audrey Hepburn, na drugim planie klimatyczny Nowy York, miasto, które nigdy nie zasypia.
 5. “Duma i Uprzedzenie”, reż. Joe Wright, 2005 r. – kolejna już adaptacja kultowej powieści Jane Austin. Film kostiumowy, ale z nutą świeżości. Wprawia w dobry nastrój.Są historie, które się nigdy nie starzeją.
 6. “Edward Nożycoręki”, reż. Tim Burton, 1990 r. – film fantasy o miłości, samotności i o tym, że każdy ma prawo do szczęścia. W każdym z nas jest trochę Edwarda, każdy z nas zaznał lub zazna samotności. Jedna z lepszych ról Johna Depp.
 7. “Okruchy dnia”, reż. James Ivory, 1993 r. – poruszający, nastrojowy film o tym, że miłości nie można odkładać na później, bo później może być już za późno. Antony Hopkins elektryzujący.
 8. “Pożegnanie z Afryką”, reż. Sydney Pollack, 1985 r. – piękny film o miłości do mężczyzny i do Afryki. Meryl Streep w parze z Robertem Redfordem i piękne zdjęcia Czarnego Lądu.
 9. “Porozmawiaj z Nią”, reż. Pedro Almodovar, 2002 r. – dwóch mężczyzn i dwie pogrążone w śpiączce ukochane kobiety. Europejskie kino, przyjaźń, miłość i piękna muzyka Alberto Iglesiasa w tle.
 10. “To właśnie miłość”, reż. Richard Curtis, 2003 r. – dziesięć opowiadań o tym, że miłość niejedno ma imię. Plejada gwiazd i duża dawka optymizmu. Dobry film na poprawę nastroju.
 11. “Co się wydarzyło w Madison County”, reż. Clint Eastwood, 1995r. – nastrojowy film o miłości, która pojawia się nagle w życiu dojrzałej kobiety, matki i żony. Tylko na chwilę. Nie będzie happy endu, są piękne zdjęcia, emocje i muzyka.
 12. “Jeden dzień” reż. Lone Scherfig, 2011 r. – wzruszająca historia o miłości, która jest na wyciągnięcie ręki, o wyborach, których musimy dokonywać i o ich konsekwencjach. Nieco ckliwy, ale rozgrzewa serce.
 13. “Poradnik pozytywnego myślenia” reż. David O. Russel, 2012 r. – “a gdy się zejdą raz  i drugi, kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach, bardzo się męczą przez czas długi co zrobić, co zrobić z tą miłością”. Nastraja rzeczywiście pozytywnie.
 14. “Kobieta i Mężczyzna” reż. Claude Lelouch, 1966 r. – dwoje dojrzałych ludzi po przejściach, w tle rajdowe samochody i piękna muzyka.
 15. “Love story” reż. Arthur Hiller, 1970 r. – kultowy melodramat, wyciskacz łez i piękna muzyka.

 

Zapraszamy do oglądania polecanych filmów. Następny subiektywny ranking filmów o miłości, część 2, w przygotowaniu. Tym razem będą to filmy polskie.