Rozwód i nowy związek? Sprawdź, czy jesteś gotowy | Szcześliwe.pl
1 kwietnia 2015 Redakcja Szczęśliwe
Rozwód i nowy związek? Sprawdź, czy jesteś gotowy

Rozwód zawsze zostawia mniejsze bądź większe ślady w ludzkiej psychice

Nie da się przejść wobec niego obojętnie. Jednakże jedni przeżywają go lepiej i szybciej starają się na nowo ułożyć swoje życie, w tym związać się z nowym partnerem, inni zaś dość długo nie mogą się podnieść po tych trudnych przeżyciach i zamykają się na potencjalnych nowych towarzyszy.

Sprawdź, czy Ty jesteś już gotowy na stworzenie nowego związku po rozwodzie

Zakończ ostatecznie swój poprzedni związek

Jeżeli naprawdę chcesz być gotowy na rozpoczęcie nowego, udanego związku po rozwodzie, ten poprzedni powinien być już całkowicie zakończony, zarówno formalnie, jak i emocjonalnie. Najpierw musisz uporządkować swoje sprawy z byłym partnerem, dopiero wtedy będziesz w stanie w pełni poświęcić się nowej relacji.

Nie macie jeszcze formalnego rozwodu? Czas to jak najszybciej zmienić. A może pomimo rozwodu dalej mentalnie czujesz się współmałżonkiem? Wciąż nosisz obrączkę, a w Twoim mieszkaniu stoją Wasze wspólne zdjęcia? Pora z tym skończyć. Chyba nie musimy przypominać, iż w stworzeniu nowego związku na pewno nie pomoże Ci dalsze wspólne mieszkanie ze swoim byłym partnerem? Nawet jeżeli jesteście w formalnej separacji, Twój nowy wybranek może mieć poważny problem z zaakceptowaniem tego.

Nieudane małżeństwo to już Twoja przeszłość. Wyciągnij z niego wnioski, spójrz na wszystko z dystansem i ucz się na błędach. Niech to doświadczenie Cię wzbogaci. Ale nie rozpamiętuj go nieustanne, nie wracaj wciąż do tego, co było i się skończyło, nie wspominaj, jak Wam kiedyś było razem dobrze, bądź też niedobrze. Nie analizuj swojej obecnej sytuacji przez pryzmat przeszłości. Zastanów się tylko – z perspektywy czasu i doświadczeń, czego tak naprawdę oczekujesz od osoby, z którą chciałbyś dzielić swoje życie − jak chcesz, żeby wyglądał Twój nowy szczęśliwy związek po rozwodzie.

Zwróć również uwagę na to, żeby w Twoich codziennych rozmowach nie pojawiał się temat byłego partnera. Wiadomo, że świeżo po rozwodzie, kiedy emocje jeszcze nie opadną, zdarzy Ci się nie raz dyskutować na temat Twojego eks małżeństwa − jest to całkowicie naturalne. Jednakże, jeśli minął już jakiś czas od rozwodu, a Ty nadal żyjesz wspomnieniami i rozmowami na temat zakończonego małżeństwa, wysyłasz tym samym swojemu otoczeniu, ale i przede wszystkim sobie samemu wiadomość, że tak naprawdę nie uporałeś się jeszcze z tym doświadczeniem. W takiej sytuacji jeszcze za wcześnie na próbę zbudowania nowego związku po rozwodzie.

Jeżeli pomimo upływu czasu nadal nie możesz sobie sam poradzić z zaistniałą sytuacją, warto rozważyć terapię bądź też konsultację u specjalisty. Emocje związane z rozwodem są czymś zupełnie naturalnym, dlatego warto, żeby osoba kompetentna pomogła Ci spojrzeć na to wszystko z innej, nowej perspektywy i z pewnego dystansu.

Uporządkuj swoje życie po rozwodzie

Zanim w ogóle zaczniesz próbować wchodzić w jakikolwiek nowy związek, musisz uprzednio uporządkować swoje własne życie. Dopiero wtedy, gdy uda Ci się zamknąć jeden rozdział, będziesz mógł spokojnie i z powodzeniem przejść do następnego. Rozwód bardzo często wiąże się z pewną rewolucją w naszym życiu, na którą składają się zazwyczaj zmiana miejsca zamieszkania, otoczenia, trybu życia, pewnych nawyków i przyzwyczajeń. Naucz się funkcjonować na nowo, w nowych warunkach, a przede wszystkim bez swojego byłego współmałżonka.

Potraktuj swoje życie po rozwodzie jako szansę na spróbowanie nowych rzeczy − rzeczy, na które nie mogłeś sobie do tej pory pozwolić. Teraz możesz więcej czasu poświęcić na własny rozwój, na swoje pasje i zainteresowania, na realizację własnych, a nie tych wspólnych marzeń. Pamiętaj, że to właśnie ludzie, którzy sami prowadzą ciekawe życie, przyciągają do siebie podobne, równie interesujące osoby. Najgorsze, co możesz zrobić po rozwodzie, to zaszyć się w swoich czterech ścianach.

Rozwód bardzo często negatywnie wpływa na naszą samoocenę − zazwyczaj obniża poczucie własnej wartości. Po takim doświadczeniu możesz czuć się gorszy, odrzucony, samotny. Jeśli chcesz wejść w nową relację i pokochać kogoś, musisz uprzednio pokochać na nowo swoją osobę. Zadbaj o siebie, nie tylko o swoje ciało, ubiór, ale również i o swoje wnętrze. Poczuj się dobrze sam ze sobą i zawalcz o swoje szczęście.

Poczekaj aż emocje opadną

Nieodłącznym elementem praktycznie każdego rozstania są negatywne emocje, takie jak złość, gorycz, żal i rozczarowanie. Jeżeli nadal żywisz te uczucia, daj sobie więcej czasu na uporanie się z nimi. To znak, że po prostu nadal cierpisz. Miej na uwadze fakt, że takie emocje działają destrukcyjnie nie tylko na Ciebie, ale mogą podziałać tak samo na nowo poznaną osobę. Może się zdarzyć, że swoje negatywne uczucia zaczniesz podświadomie wyładowywać właśnie na niej. Dlatego do momentu, aż napięcie opadnie, nie spotykaj się z nikim nowym, z nikim kogo traktowałbyś jako potencjalnego partnera. Po prostu na jakiś czas ogranicz swoje kontakty towarzyskie do znajomych Ci już osób.

Z randki na randkę?

Są osoby, które po prostu nie potrafią być same. Zaraz po zakończonym związku popadają w wir nieustannego randkowania, byle tylko nie spędzać wieczorów samotnie we własnym mieszkaniu. Niestety takie podejście może przynieść Ci zdecydowanie więcej złego, niż dobrego. Takie ciągłe randkowanie zazwyczaj wskazuje na desperację, chęć zapełnienia pustki i zagłuszenia negatywnych myśli. Może prowadzić do bardzo powierzchownych, przelotnych znajomości i w konsekwencji do kolejnych rozczarowań. Nie staraj się za wszelką cenę szukać nowego partnera i na siłę przyspieszać biegu wydarzeń. Zatrzymaj się na chwilę i ochłoń. Daj sobie czas na zagojenie ran i na spojrzenie na pewne sprawy z dystansu. Dopiero gdy poczujesz, że już naprawdę jesteś gotowy stworzyć nowy, zdrowy związek, zacznij umawiać się na randki.

Rozwód nie jest łatwym przeżyciem dla nikogo. Bardzo często rozstanie z długoletnim partnerem może sprawić, że przez jakiś czas zwyczajnie nie będziemy chcieli mieć nic wspólnego z płcią przeciwną. To naturalne. Daj sobie czas na ułożenie życia na nowo, uporaj się ze swoimi negatywnymi emocjami i myślami. Nie zamykaj się w domu. Rób to, na co masz ochotę. Otaczaj się bliskimi i życzliwymi Ci osobami. Uwierz, że nowy związek po rozwodzie jest możliwy, ale nie rób nic wbrew sobie. Jeśli na razie nie chcesz zaczynać nowej, poważnej relacji, bo bardzo się zawiodłeś − nie rób tego. Pamiętaj − podstawą nowego szczęśliwego związku po rozwodzie jest Twoja własna miłość do siebie.

Biuro Matrymonialne Szczęśliwe ma duże doświadczenie w łączeniu w pary ludzi rozwiedzionych. Oddaj się w ręce profesjonalistów i zwróć się do nas − pomożemy Ci w doborze odpowiedniego partnera, który będzie spełniał Twoje oczekiwania, a jednocześnie Ty będziesz spełniać jego. Naszym celem jest Wasze szczęście!