Jak być współczesną damą Szczesliwe.pl podpowiada
31 marca 2015 Redakcja Szczęśliwe
Savoir-vivre kobiet, czyli 35 wskazówek, jak być współczesną damą

Jak być współczesną damą?

We współczesnych czasach słowo dama zazwyczaj kojarzy się albo z figurą w kartach, albo z tą w szachach. Ciekawostką może być fakt, iż w niezwykle popularnej Wikipedii, która jest obecnie jednym z podstawowych źródeł informacji dla wielu osób, wyraz dżentelmen jest szczegółowo opisany, podczas gdy słowo dama już nie.

Pojęcie damy kiedyś

Jeżeli jednak mówimy o damie jako kobiecie, nasuwają się nam najczęściej na myśl dawne, wręcz zamierzchłe już dzieje, do tego piękne i długie suknie, bale, bywanie na salonach, dobre maniery, delikatność i dystyngowanie. Czasy się zmieniły, realia, w których funkcjonujemy również. Mimo wszystko model prawdziwej damy i jej atrybutów da się odpowiednio przekształcić tak, aby idealnie przystawał do XXI wieku i jednocześnie nie eliminował pewnych uniwersalnych wartości i zasad, aktualnych we wszystkich epokach.

Współczesna dama

Biuro Matrymonialne Szczęśliwe wychodzi Wam z pomocą i przedstawia poradnik z savoir-vivre’u dla kobiet, które chcą być współczesnymi damami. Jest to zbiór uniwersalnych wskazówek dotyczących dobrych manier, bez względu na Twój wiek, zawód, Twoje wykształcenie czy pozycję społeczną.

Podejście do innych ludzi

1. Jeżeli chcesz być prawdziwą współczesną damą, przede wszystkim traktuj każdego człowieka uprzejmie i z należytym mu szacunkiem, niezależnie od tego, jaki jest jego status zawodowy, ekonomiczny czy społeczny. Zwróć na to szczególną uwagę, przebywając w miejscach publicznych, takich jak komunikacja miejska, sklepy, urzędy, miejsca rozrywki itp. Nie wywyższaj się i nie traktuj nikogo z góry. Kultura osobista zawsze musi być na pierwszym miejscu. Traktujmy innych tak, jak same chciałybyśmy być traktowane.
2. Zawsze dotrzymuj danego słowa. Nie rzucaj słów na wiatr.
3. Jeżeli się z kimś na coś umawiasz, nie wycofuj się w ostatniej chwili.
4. Nie obiecuj niczego i nie podejmuj się działania dla kogoś, jeżeli masz wątpliwości, czy dasz radę wywiązać się z obietnicy bądź też czy dasz radę sprostać danemu zadaniu.
5. Niech Twoich bliscy: rodzina, znajomi, poczują się wyjątkowo dzięki Tobie. Tutaj wystarczą naprawdę drobne gesty. Pamiętaj o ich urodzinach, imieninach bądź też innych ważnych wydarzeniach. Tylko nie wysyłaj SMS-a z życzeniami − zadzwoń.

Dama na spotkaniu

1. Jeżeli zostałaś zaproszona na jakiekolwiek spotkanie i wiesz, że nie dasz rady się na nim pojawić, od razu o tym powiedz gospodarzom, szczerze i grzecznie przeproś, ale bez zbędnych tłumaczeń.
2. Jedną z najbardziej podstawowych zasad savoir-vivre’u nie tylko dla kobiet jest punktualność. Świadczy o naszym szacunku do drugiej osoby, o naszej powadze, zaangażowaniu i odpowiedzialności. Dlatego zawsze zostawiaj sobie trochę dodatkowego czasu w zanadrzu na nieprzewidziane, losowe wydarzenia. Nie rób też wszystkiego na ostatnią chwilę. Punktualność ma bardzo istotne znaczenie nie tylko w przypadku kontaktów biznesowych, w pracy, ale również i na co dzień − w spotkaniach rodzinnych oraz tych prywatnych, ze znajomymi.
3. Zawsze zwracaj szczególną uwagę na to, jak wysiadasz z samochodu. Jak to zrobić z klasą i z gracją, mając na sobie sukienkę lub spódnicę? Najpierw wyjmij złączone obie nogi, starając się nie pokazać bielizny, a dopiero potem delikatnie wstań.
4. Nieeleganckim zachowaniem jest przyjście na spotkanie do czyjegoś mieszkania z pustymi rękoma. Liczy się drobny gest, może to być wino, jakiś słodki deser np. bombonierka, bądź też kwiaty.
5. Lubisz żuć gumę? Jedna z podstawowych zasad savoir-vivre’u nie tylko dla kobiet przestrzega, żeby na oficjalnych spotkaniach i ważnych uroczystościach tego nie robić. Jeśli żujesz gumę w miejscu publicznym bądź też w towarzystwie innych osób, rób to zawsze z zamkniętą buzią.

Dama przy stole

1. Zwróć uwagę na to, żeby siadając do stołu, jak i również wstając od niego, odsuwać swoje krzesło jak najbardziej cicho. Nie szuraj nim po podłodze − najlepiej delikatnie je podnieś.
2. Kiedy siedzisz, zawsze trzymaj nogi blisko siebie − najlepiej skrzyżuj je ze sobą, bądź też skrzyżuj same kostki.
3. Podczas jedzenia pamiętaj o serwetce − trzymaj ją na kolanach. Gdy wstajesz od stołu, kładź ją na blat, po lewej stronie, obok talerza.
4. Jeść zaczynaj zawsze dopiero wtedy, kiedy wszyscy goście będą mieli już podane swoje dania.
5. Nie trzymaj rąk pod stołem ani łokci na nim. Nie baw się swoimi dłońmi. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie nadgarstków na blat. Staraj się też za bardzo nie gestykulować podczas mówienia.
6. Postaraj się nie sięgać sama po potrawy ze stołu, poproś o ich podanie. Dużym nietaktem jest sięganie po jedzenie komuś przed nosem.
7. Nie przesadzaj z alkoholem.

Dama jako gospodarz

1. Jeżeli to Ty jesteś organizatorem spotkania, w dobrym tonie jest zamienić z każdym chociażby kilka zdań. Jako gospodarz postaraj się również zapamiętać, kto jest np. wegetarianinem, kto jest uczulony na gluten itp. Twoi goście poczują się wtedy wyjątkowo. Takie małe gesty mają naprawdę duże znaczenie i są zawsze zapamiętywane.
2. Może się też zdarzyć, że ktoś przyjdzie do Ciebie z niezapowiedzianą wizytą. Absolutnym minimum dobrych manier jest poczęstowanie takiego gościa chociażby wodą, a najlepiej ciepłą herbatą.

Komunikacja współczesnej damy

1. Nie zapominaj na co dzień o 3 magicznych słowach: proszę, przepraszam i dziękuję.
2. Współczesna dama powinna być również zaznajomiona z elementarnymi zasadami savoir-vivre’u podczas prowadzenia konwersacji. Przede wszystkim staraj się sama za dużo nie mówić − daj innym dojść do słowa. Nieocenioną umiejętnością jest zdolność do słuchania innych i okazania im autentycznego zainteresowania. Nie zapominaj o tym.
3. Na tych bardziej oficjalnych bądź też uroczystych spotkaniach staraj się unikać drażliwych czy też kontrowersyjnych tematów, takich jak: polityka, religia, pieniądze, seks, itp.
4. Za wszelką cenę unikaj plotkowania i plotkarzy. Sama nigdy nie zaczynaj obmawiania innych. A gdy ktoś w Twoim towarzystwie już zacznie, spróbuj delikatnie i taktowanie zmienić temat.
5. Każda dama powinna umieć przyjmować komplementy. Gdy usłyszysz takowy po prostu uśmiechnij się i szczerze podziękuj. Nie zaprzeczaj, nie rewanżuj się komplementem, absolutnie nie zaczynaj mówić o swoich wadach i kompleksach.
6. Za wszelką cenę unikaj wulgaryzmów. Jest to jedna z najbardziej elementarnych zasad savoir-vivre’u dla kobiet.

Wygląd prawdziwej damy

1. Dobierając swoje ubranie, zawsze staraj się jak najbardziej dostosować je do okoliczności, miejsca, pory dnia, swojego wieku i osób, które będą Ci towarzyszyć (do ich statusu i wieku).
2. W sytuacji, gdy masz wątpliwości, jak się ubrać na daną uroczystość, po prostu zapytaj gospodarzy, jaki strój obowiązuje.
3. Pamiętaj, żeby ubierać się tak, aby zawsze pozostawiać choć trochę wyobraźni i nie pokazywać zbyt dużo ciała. Zatem jeśli zakładasz wydekoltowaną bluzkę, załóż dłuższą spódnicę. I na odwrót − jeśli chcesz odkryć trochę więcej swoich nóg, włóż zabudowaną bluzkę.
4. Nie powinnaś szaleć z ilością kolorów na sobie. Optymalnym rozwiązaniem jest założenie ubrań w maksymalnie 3 barwach.
5. W swojej szafie powinnaś mieć zawsze sprawdzony zestaw − ponadczasowy, klasyczny i uniwersalny. Niech to będą ubrania dobrej jakości, starannie uszyte i wykończone. Polecamy małą czarną, dobrze skrojoną marynarkę, czarną bądź granatową spódnicę, białą elegancką koszulę i kostium. Do tego warto również zainwestować w dobre jeansy, biały T-shirt i do tego np. marynarkę w intensywnym kolorze, bądź też skórzaną kurtkę. To prosty i sprawdzony zestaw na co dzień.
6. Jeżeli wybierasz się na jakieś formalne, oficjalne spotkanie bądź też ważną, podniosłą uroczystość, koniecznie załóż rajstopy (ewentualnie pończochy) i buty z zakrytymi palcami. Zakładając spódnicę lub sukienkę pamiętaj, żeby nie była za krótka − najlepiej jak materiał będzie się kończył lekko ponad kolano.
7. Pamiętaj, że absolutnie nie do przyjęcia są nie tylko brudne ubrania, ale i brudne buty.
8. Prawdziwa dama nie pokazuje swojej bielizny. Nie poprawia jej również w obecności innych ludzi. Jeżeli Twoja bluzka czy sukienka ma akurat taki dekolt, przez który wystaje chociażby kawałek stanika, załóż np. podkoszulkę, kamizelkę, marynarkę bądź też sweter.
9. Atrybutem każdej kobiety powinny być zadbane ręce. Czyste, schludnie obcięte paznokcie, do tego zadbana i nawilżona skóra.

Współczesna dama i telefon

1. Jeżeli już mowa o dobrych manierach, nie mogło zabraknąć tematu telefonu. Fundamentalną zasadą jest absolutny zakaz dzwonienia w godzinach między 22.00 a 09.00.
2. W przypadku, gdy masz nieodebrane połączenie, nagranie na poczcie głosowej albo wiadomość SMS-ową, zawsze staraj się na nie odpowiadać lub oddzwaniać maksymalnie w ciągu 24 godzin.
3. Unikaj rozmów telefonicznych w komunikacji miejskiej lub np. stojąc w kolejce w sklepie, urzędzie, na poczcie itp. Jeżeli już jednak musisz do kogoś zadzwonić, staraj się, aby Twoja konwersacja była krótka i cicha. Nie poruszaj bardzo prywatnych, wręcz intymnych tematów podczas rozmów w miejscach publicznych.
4. Dodatkowo pamiętaj o tym, żeby podczas spotkania przy stole nie wyjmować telefonu i nie kłaść go na blat przy jedzeniu i piciu (nieważne, czy jest to romantyczna randka czy spotkanie rodzinne czy też zwykłe, luźne spotkanie towarzyskie). Komórkę odbieraj tylko w naprawdę wyjątkowych okolicznościach i zawsze za to przepraszaj. SMS-ów w towarzystwie nie powinno się pisać.
5. I na koniec nie zapominaj wyciszyć swojego telefonu, będąc w teatrze, kinie, kościele (na pogrzebie, ślubie), itp.

Na koniec zapamiętajmy − bycie współczesną damą to …

Nie tylko odpowiedni savoir-vivre dla kobiet: dobre maniery, sposób zachowania i styl, to przede wszystkim poczucie własnej wartości, godności i szacunek do samej siebie. Prawdziwa dama czuje się dobrze przede wszystkim sama ze sobą. Zachowuje się z klasą i gracją, ale robi to wszystko w sposób naturalny. Emanuje wdziękiem, kobiecością, ale i nutką tajemniczości.

Biuro Matrymonialne Szczęśliwe nawołuje: jeśli chcemy być traktowane jak damy, to przede wszystkim nimi bądźmy!